NYITVATARTÁS:
hétfő-vasárnap 9.00-18.00
pénztár nyitvatartás: 8.45-16.55
Kastélytúra - csak vezetéssel!
Tájékoztatás rendezvényen készült képek felhasználásáról
Projektek
Parkoló - térkép
A fényűzés és csillogás kastélyaként a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes és környezete udvari pompával tartott hatalmas ünnepségeinek, a felülmúlhatatlan fényűzéssel bemutatott opera- és bábelőadásainak köszönhetően, különleges korabeli modernségével az 1700-as évek második felétől a kor kulturális és művészettörténeti központjának számított.
„Ha jó operát akarok látni, Eszterházára kell utaznom!” – Mondta Mária Terézia, aki 1773. szeptemberének elején látogatott a „magyar Versailles”-ba. A herceg évekig készült arra a néhány napra, amikor vendégül látta az uralkodót. Erre az alkalomra időzítette a Marionettszínház megnyitóját a Haydn vezényelte Philemon és Baucis darabbal. Esterházy „Fényes” Miklós a királynő tiszteletére még egy kínaizáló mulatóházat is készíttetett. Az anekdota szerint ennek építési költségét Mária Terézia „Bagatelle”-nek találta.
1772. július 12-e és 16-a között a francia király bécsi követe, Louis René Édouard de Rohan-Guéménée herceg, a későbbi strasbourgi érsek és bíboros vendégeskedett Eszterházán. Ugyan a követ ismert alakja volt az európai politikai életnek, mégis látogatása „csupán” egyfajta főpróba volt Esterházy „Fényes” Miklós számára Mária Terézia fogadása előtt. Rohan herceg vendégeskedését egy irodalmi mű is megörökíti: Bessenyei György Eszter-házi vígasságok című költeménye – könnyen lehet, hogy éppen Esterházy „Fényes” Miklós herceg megrendelésére.
„Szent Jakab havának 12dik napján
A főherceg Rohán Páris kebelébül
Kikél, és a bécsi koronák alá ül.
Elhagyja hazáját királya szavára,
Akinek személyét felveszi magára,
Bécsnek lármáji közt helyre verekedik.
Híre, dicsősége széjjel nevekedik.
Nézi világunkat nagy méltóságával,
Tanácskozik titkon nemes pompájával;
Ha sétálni indul, seregek követik,
Mellyek gazdagságát közöttünk hirdetik.
A Magyar tisztesség ezeket szemlélvén
Felrijad és tűnik, szárnyaira kelvén.
ESZTERHÁZI MIKLÓS karjaira szalad:
S hogy kedvét tölthesse, Eszterházán marad.”
Címkép: Eszterháza madártávlati ábrázolása, 1760-as évek. Részlet. Forrás: Kincses Károly felvétele. EKKF N Kft. Fotótár